EQUATIONS

THE CHINESE AND THEIR BICYCLES.
In a certain Chinese village live 29 families. Each family has one, two or three bicycles. There are as many families owning three bicycles as families with only one. How many bicycles are there in the village?

CALLING A SPADE A SPADE IN THE GARDEN.
A father and his son take 8 hours to dig the entire plot of land. The father working by himself needs 12 hours to accomplish the task. How many hours will it take the son to dig the plot by himself?

CAKE LOVERS
At the cake shop, there are three types of cakes – their prices are in round
dollars. For a dollar, you can get a cream cake, two fruit cakes, or three
doughnuts. Two brothers, Jeremy and Roger, had been given $11 by their
parents and invited a group of backyard kids to have cakes together. The
group consisted of as many boys as girls. Each kid was treated to the same
set of cakes, which consisted of the same number of the same cakes. How
big was the group of kids?

PRACTICAL JOKERS
Will and Ken love playing tricks on one another. Yesterday they were going
down on the escalator in the shopping mall. When the boys were half way
down, Will snatched Ken’s baseball cap off the top of his head and threw it
onto the escalator travelling in the opposite direction. Ken in no time shot
up for the top of the escalator to regain his cap. Will, on the other hand, ran
first downstairs and then up the escalator to catch Ken’s cap still faster. The
boys ran at the same speed, no matter whether downward or upward (their
speed was twice as high as that of the escalator). Who reached the baseball
cap first?

WATERMELON HALVES
Catherine sold watermelons in the market.
The first customer, Ms. Angela, bought half the watermelons there were and
a half of one. The second customer, Ms. Barbara, bought half of the
remaining fruit and the very half Ms. Angela had left behind. The third
customer, Ms. Cindy, again bought half of what remained and a half of one
fruit. As there were no takers for the last watermelon, Catherine brought it
home. What were her day’s takings if she sold the fruit at 2 dollars apiece?